banner

Search for New Music Past Award Recipients

2011 Search for New Music

Theodore Front Prize - (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Winner: Julia Adolphe of Los Angeles, CA, "Between the Accidental" for string quartet
Honorable Mentions:
Andrea L. Reinkemeyer of Ann Arbor, MI, "Wild Silk" for baritone saxophone, percussion and piano
Sky Macklay of Memphis, TN, "Before There Was Backspace There Was No Going Back" for flute, clarinet, violin, cello, piano, percussion, and amplified electric typewriter

Miriam Gideon Prize - (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Winner: Anne Kilstofte of Arizona for "String Quartet No. 2, Songs of the Night Wind" for baritone voice and string quartet
Honorable Mentions:
Cynthia Folio of Pennsylvania for "Two Songs on Poems of Stephen Dunn" for soprano, flute and viola
Alice Shields of New York City for "Komachi at Sekidera" for mezzo soprano, alto flute and koto

Sylvia Glickman Memorial Prize - (minimum age 40) String or Piano Trio or Quartet:
Winner: Kathryn Mishell of Austin, TX for "Piano Quartet" for violin, viola, cello and piano
Honorable Mentions:
Diane Berry of Victoria, BC for "A Northern Winter's Night" for violin, viola, cello and piano
Marilyn Devin of Los Angeles, CA for "Spring Quartet" for string quartet

Libby Larsen Prize - (currently enrolled in school) Any Medium:
Winner: Jessica Rudman of Brooklyn, NY for "Vortices" for orchestra
Honorable Mentions:
Heather Stebbins of Boston, MA for "again and again, however we know this landscape" for flute, clarinet, violin, cello, piano and percussion
Sang Mi Ahn of Bloomington, IN for "Hwae Sang (Remembrance)" for two violins

New Genre Prize - Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Winner: Sabrina Peña Young of Murray, KY for "Creation" for chorus, percussion and multimedia
Honorable Mentions:
Hannah Gibbs of York, England for "Tale: A Radiophonic Soundscape"
Ximena Alarcon-Diaz of Leicester, England for "Sounding Underground", an interactive virtual environment

Pauline Oliveros Prize - Electro-acoustic media:
Winner: Nina C. Young of Montreal, Canada for "Kashchei for nine instruments and electronics"
Honorable Mentions:
Leah Reid of Mountain View, CA for "Sparrow (Spero)" flute, horn, percussion, violin, piano and live electronics
Shuai Yao of Muncie, IN for "White Night", an electronic composition using sounds of a Chinese pipa

PatsyLu Prize - Women of color and/or lesbians
Winner: Jae Eun Jung of San Diego, CA for "Collage of Sketches" for chamber orchestra
Honorable Mentions:
Chia-Yu Hsu of Durham, NC, "Shan Ko" for orchestra
Ching-Yi Wang of Los Angeles, CA, "Beyond the Sound, There is..." for flute, viola and percussion

Judith Lang Zaimont Prize - (minimum age 30) Unpublished and not recorded - Large Solo or Chamber:
Winner: Beryl Lee Heuermann of Missoula, MT for "Ridge of Blue Longing" for two pianos
Honorable Mentions:
Eva Kendrick of Providence, RI for "Sonata for flute, oboe, clarinet, viola"
Carolina Noguera-Palau of Coventry, England for "Nocturno for large ensemble".

Ellen Taaffe Zwilich Prize - (women 21 and under) Any Medium:
Winner: Elizabeth Nonemaker of Los Angeles, CA, "Quite Natural Things" for 2 flutes, 2 clarinets, 2 horns, cello and harp
Honorable Mentions:
Samantha Wolf of Springwood, Australia, "...and all that could have been" for flute, oboe, clarinet, violin, viola and cello
Molly Joyce of New York City for "5 songs" for soprano, clarinet and piano

Ruth Anderson Prize - Sound installation with electro-acoustic medium:
Winner: Karen Power of County Cork, Ireland for "Are you where you think you are?", which will present soundscapes from specific locations around the world simultaneously, mixed with live sound.
Honorable Mention: Anne Goldberg of New York City for "Gray Areas", which includes electro-acoustic spatialization and live mixing of the interactions of dancers, musicians and audience.

The judges were Susan Epstein Garcia, Professor of Music at the New World School for the Arts in Miami, Florida, and Timothy R. Sullivan, Assistant Professor of Music at Crane School of Music, SUNY Postdam, New York.

2010 Search for New Music

Ruth Anderson Prize - Sound installation with electro-acoustic medium:
Kala Pierson, New York, NY - "Singing Stones"
Honorable mention: Naomi Lucille Kagaya and Stephanie Cheng Smith - "Concert Earth"

Theodore Front Prize - (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Leanna Primiani, Santa Monica, CA - "Sirens" for orchestra
Honorable mentions:
Marion von Tilzer, Amsterdam, Netherlands - "Kisagotami Ouverture for Orchestra, Indian Violin & Tabla"
Laurie San Martin, Woodland, CA - "nights bright days" for chamber orchestra

Miriam Gideon Prize - (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Marcela Pavia, Milan, Italy - "Per un addio" per voce recitante e pianoforte
Honorable mentions:
Cynthia Hilts, Brooklyn, NY - "Beauty & Discord" for voice, trumpet & cello
Beth Wiemann, Maynard, MA - "Paul Rice Songs" for soprano, flute & guitar

Sylvia Glickman Memorial Prize - (minimum age 40) String Trio or Piano Trio:
No prize awarded.

Libby Larsen Prize - (currently enrolled in school) Any Medium:
Peiying Yuan, Singapore and Kansas City, MO- "Mutability" for large ensemble
Honorable mentions:
Ching-Mei Lin, Ann Arbor, MI - "Reflections of the Seasons" for orchestra
Nina Sofo, Melbourne, Australia - " Isola" for guitar and flute

Judith Lang Zaimont Prize - (minimum age 30) Unpublished and not recorded - Large Solo or Chamber:
Tsai-yun Huang, Taiwan and Illinois - "The moon lost in the frost sky" for solo flute and 2-channel CD
Honorable mentions:
Chung Eun Kim, Korea and Boston, MA - "Septet" for flute, clarinet, bassoon, horn, violin, violoncello and piano
Eva Kendrick, Providence, RI - "Against the Grain" for wind ensemble and string trio

Ellen Taaffe Zwilich Prize - (women 21 and under) Any Medium:
Amy Fleming, West Chester, PA - "Plegaria a Dios" for women’s chorus
Honorable mention: Molly Joyce, Pittsburgh, PA - "Astral Illusions" for orchestra

Pauline Oliveros Prize - Electro-acoustic media:
Bik Kam Lee, Berkeley, CA - "Getting Hammered" for marimba and computer
Honorable mentions:
Nina C. Young, Montreal, Canada - " Kolokol" for two pianos and electronics
Edith Alonso, Madrid, Spain - "La jarre mysterieuse"

New Genre Prize - Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Karen Power, Limerick, Ireland - "the colourful digestive palette of slugs" for bss clarinet, grand piano, and tape
Honorable mentions:
Jessie Marino, Brooklyn, NY - " rot blau"
Natalya Lainhart, Spokane, Washington - " The Voyage" for string quintet, two percussionists, flute/alto flute, Bb clarinet and voice

PatsyLu Prize - Women of color and/or lesbians:
Aya Nishina, Brooklyn, NY - "WATER HOMAGE: I Kuramitsuha" for tape
Honorable mentions:
Linda Dusman, Baltimore, MD - "Diverging Flints" for Violin, Violoncello, and Piano
Kipyn Martin, Shepherdstown, WV - "Gloria" for chorus

Judges were Dr. Reginald Bain and Dr. Samuel Douglas, Professors of Composition at the University of South Carolina.

2009 Search for New Music

Ruth Anderson Prize - Sound installation with electro-acoustic medium:
Margaret Schedel - "Madame Chinchilla: Twenty Love Songs and A Song of Despair"

Theodore Front Prize - (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Dafina Zequiri- "Atmospheres"

Miriam Gideon Prize - (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Susanne Stelzenbach - "schokolade versüßt heute nicht"

Sylvia Glickman Memorial Prize - (minimum age 40) String Trio or Piano Trio:
Jennifer Fowler - "Towards Release"

Libby Larsen Prize - (currently enrolled in school) Any Medium:
Gity H. Razaz - "In the Midst of Flux - A Tone Poem"

Judith Lang Zaimont Prize - (minimum age 30) Unpublished and not recorded - Large Solo or Chamber:
Yi-Cheng Chiang - "Duo 2"

Ellen Taaffe Zwilich Prize - (women 21 and under) Any Medium:
Nell Shaw Cohen - "Forming Desires"

Pauline Oliveros Prize - Electro-acoustic media:
Lu Minjie - "Flowing Water and Distorsion"

New Genre Prize - Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Janice Misurell-Mitchell - "Profaning the Sacred II"

PatsyLu Prize - Women of color and/or lesbians:
Tao Yu - "YU YU"

Judges were Siegrid Ernst, Christoph Keller, Roberto Reale, and Sonio Elena Neagoe.

2008 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize - (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Sherry Woods - "Chambers" for String Quartet

Miriam Gideon Prize - (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Eleanor Cory - "Three Songs" for Soprano and Piano

Sylvia Glickman Memorial Prize - (minimum age 40) String or Piano Trio:
No winner in this category.

Libby Larsen Prize - (currently enrolled in school) Any Medium:
Yoomi Paick - "Crossover" for Trio and Chamber Orchestra

Judith Lang Zaimont Prize - (minimum age 30) Unpublished and not recorded - Large Solo or Chamber:
S. Beth May - "Witch Hunt" for String Quartet

Ellen Taaffe Zwilich Prize - (women 21 and under) Any Medium:
No winner in this category

Pauline Oliveros Prize - Electro-acoustic media:
Leah Reid - "Pressure" for Viola and Live Electronics

New Genre Prize - Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Lavinia Kell Parker and Catherine Pickup - "Failure is Impossible, an Improvised Performance Piece"

PatsyLu Prize - (women of color and/or lesbians) Any Medium:
Su-Hyun Lee - "Fantasy" for 5 Instruments

Judges for the competition were Gernot Wolfgang, Erica Muhl, and Eric Schwartz.


2007 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize - (minimum age 22) Chamber and Orchestral works:
Tamar Muskal - "Yellow Wind" for Orchestra and Narrator

Miriam Gideon Prize - (minimum age 50) Solo Voice and up to 5 Instruments:
Terry Winter Owens - "The Eighth Elegy"

Libby Larsen Prize - (currently enrolled in school) Any Medium:
Carolyn O'Brien - "Widget" for viola, string bass and percussion

Judith Lang Zaimont Prize - (minimum age 30) Unpublished and not recorded - Large Solo or Chamber:
Misook Kim - "Stop and Go"

Ellen Taaffe Zwilich Prize - (women 21 and under) Any Medium:
Heather Stebbins - "Confessions, Reactions"

Pauline Oliveros Prize - Electro-acoustic media:
Ashley Fure - "Susurrus"

New Genre Prize - Innovation in form or style, including improvisation, multimedia, use of non-traditional notation:
Tara Rodgers - "Butterfly Effects"

PatsyLu Prize - (women of color and/or lesbians) Any Medium:
Yumiko Morita - "Echoes of a Wave"

Judges for the competition were Bill Alves, Carolyn Bremer, and Anne LeBaron.


2006 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Chihchun Chi-sun Lee - "Dots, Lines, Convergences" Concerto for Chinese Zheng and Chamber Ensemble

Miriam Gideon Prize
Maria A. Niederberger - "Full Pockets" A Song Cycle for Soprano, Harp and Flute

Libby Larsen Prize
Pui-shan Cheung - "Dai Pai Dong"

Judith Lang Zaimont Prize
Erin Gee - "Mouthpiece VII"

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Becky Lipsitz - "Many Waters"

Pauline Oliveros Prize
Jing Wang - "LU"

New Genre Prize
Joanne Cannon - "Children of Grainger"

PatsyLu Prize
Ingrid Stolzel - "Guilty Pleasures"

Judges for the competition were Joan Huang, Daniel Rothman, Ronit Kirchman, and Larry Karush.


2005 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Andrea Clearfield - "The Long Bright" Cantata for Soprano, Children's Chorus, and Orchestra

Miriam Gideon Prize
1st Place, Sherry Woods - "Of Rivers and Trees" Song Cycle for Tenor, Flute, Violin, Viola, Cello, and Piano
2nd Place, No award was granted in this category.

Libby Larsen Prize
Xinyan Li - "Pursuit" for Chinese Guanzi, Guquin, Violin, Cello, and 3 Percussionists

Pauline Oliveros Prize
No award was granted in this category.

Judith Lang Zaimont Prize
Helena Michaelson - "Scintilla" for Large Ensemble

Ellen Taaffe Zwilich Prize
No award was granted in this category.

Judges for the competition were Vivian Adelberg Rudow and Sally Reid.


2004 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Veronika Krausas - "Concerto for Piano and Orchestra"

Libby Larsen Prize
Hsiao-Lan Wang - "Etude for Orchestra"

Miriam Gideon Prize
First Place: Meira Warshauer - "Yishakeyni" for Soprano, Flute and Piano
Second Place: Li Yiding - "Burned Eden" for Soprano, Clarinet, Viola, and Piano
Honorable Mentions: Carol Worthey, Hillary Kruh, Carol Barnett

Judith Lang Zaimont Prize
Sue Dellinger - "Sound Bytes" for Clarinet, Horn, Cello, and Piano

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Erin Huelskamp - "The Elements" for Flute, Violin and Cello

Pauline Oliveros Prize
not awarded

Judges for the competition were Deon Nielsen Price and Andrea Gullickson.


2003 IAWM Search for New Music

Theodore Front Prize
Sungi Hong - "The Light of the World" for Violin, Viola, Cello and Contrabass

Libby Larsen Prize
Jean Milew - "Sudden Light" for Mezzo Soprano, Flute, Alto Flute, Clarinet, Violin, Viola, Cello and Piano

Miriam Gideon Prize
First Place: Joelle Wallach - "A Revisitation of Myth" for Mezzo Soprano, Viola and Piano
Second Place: Jennifer Fowler - "Magnificat 11" for Soprano, Flute, Cello, and Harp

Judith Lang Zaimont Prize
Dorothy Chang - "Wind/Unwind" for Flute, Clarinet, Violin, Cello and Piano

len Taaffe Zwilich Prize
Po-Chun Wang - "Three Movements" for Solo Violin

Pauline Oliveros Prize
Hsiao-Lan Wang - "Green Potato II" for Computer-Generated Audio

Judges for the competition were Anna Rubin and Maria A. Niederberger.


2002 IAWM Search for New Music

Student Composer Prize (for women currently enrolled in school)
First Prize: Helena Michelson - "In Search of Tranquility" for Chamber Orchestra
Second Prize: Sabang Cho - "Reflection" for Woodwind Quintet

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Tzu-Ling Sarana Chou - "String Quartet No. 2"

Theodore Front Prize
Karen P. Thomas - "When Night Came" for Clarinet and Piano

Miriam Gideon Prize
First Prize: Donna Kelly Eastman - "Old Cherokee Woman's Song" for Soprano, Flute/Piccolo, Cello and Piano
Second Prize: Mary Jane Leach - "The Sacred Dance"

Judges for the competition were Janika Vandervelde and Carol Barnett.


2001 IAWM Search for New Music

Student Composer Prize
First Prize: Orianna Webb - "Being and Becoming" for Orchestra
Second Prize: Moiya Callahan - "Four-Way Sextet" for Flute/Piccolo, Clarinet, Violin, Cello, Piano and Percussion

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Ruby Fulton - "In Coral" for Two Violins

Theodore Front Prize
Jennifer Higdon - "Scenes from the Poet's Dreams" for Piano Quintet

Miriam Gideon Prize
First Prize (tie): Beverly McLarry - "Songs from the Timberlines" for Voice, Clarinet, Bassoon, Piano and Terry Winter Owens - "Messages for Raoul Wallenberg" for Soprano or Tenor, Flute, Cello, and Piano

Judges for the competition were HyeKung Lee and Stella Sung


2000 - 19th IAWM Search for New Music

Student Composer Prize
1st Prize - Maja S. K. Ratkje ­ "Louange" for violin, cello and organ
2nd Prize - Heva Chan ­ "Restricted Freedom" for clarinet and piano

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Katherine Gilliam ­ "Silhouettes, Three Songs for Baritone and Piano"

Aaron Cohen Prize
Jeeyoung Kim ­ "Longing under the moon..." for violin and harp

Miriam Gideon Prize
1st Prize - Margaret Lucy Wilkins ­ "Struwwelpeter" for soprano, 3 clarinets, percussion and piano
2nd Prize - Ann Marie Callaway ­ "Besides This May" for soprano, flute and piano


1999 - 18th IAWM Search for New Music

First Prize
Stacy Garrop

Second Prize
Sarana Tzu-Ling Chou

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Erin Hollins

Miriam Gideon Prize
First Prize (tie)
Janice Hamer
Ruth Lomon


1998 - 17th IAWM Search for New Music

Student Composer Prize (tie)
Erika Foin
Jennifer Furr

(No second prize awarded; winners will share prize money.)

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Nancy Koe

Miriam Gideon Prize
1st - Elizabeth R. Austin
2nd - Janice Misurell-Mitchell


1997 - 16th IAWM Search for New Music

Chamber Music Category
First Prize

Laurie San Martin

2nd Prize (tie)
Stacy Garrop
Rona Siddiqui

Ellen Taaffe Zwilich Prize
Mary Jane King

Nancy Van de Vate Prize for Orchestral Music
HyeKyung Lee


1996 - 15th IAWM Search for New Music

First Prize
Gabriela Lena Frank

Second Prize
HyeKyung Lee

Ellen Taafe Zwilich Prize
Heather Schmidt

Nancy Van de Vate Prize
Andrea Clearfield


1995 - 14th IAWM Search for New Music

First Prize
Alissa L. Roosa

Second Prize
Lisa Rainsong

Ellen Taafe Zwilich Prize
Heather Schmidt

Honorable Mentions
Renée Favand
Ellen Harrison
Sally Lamb
SoYeon Lee
Belinda L.
Terry Vosbein
Anna Weesner


1994 13th IAWM Search for New Music

First Prize
Stacy Garrop

Second Prize
Deborah J. Monroe

Ellen Taafe Zwilich Prize
Betsey Rosenblatt


1993 12th IAWM Search for New Music

First Prize
Joanne Metcalf

Second Prize
Jennifer Higdon

Ellen Taffe Zwilich Prize
Luna Woolf

Honorable Mentions
Ellen Ruth Harrison
A.E. Sierra
Stacy Garrop
Sheila Forrester
Stacey J. Willer
Renée Favand
Mei-Chun Chen


1992 - 11th IAWM Search for New Music

First Prize
Serra Hwang

Second Prize
Simona Simonini

Ellen Taffe Zwilich Prize
Hollie Thomas

Honorable Mentions
Renée Silas Waters


1991 - Tenth IAWM Search for New Music

First Prize
Lori Dobbins

Second Prize (tie)
Simona Simonini
Carolyn Yarnell

Zwilich Prize
Penka Kuneva

Honorable Mentions
Renée Silas Waters


1990 - Ninth IAWM Search for New Music

First Prize
Hillary Kruh

Second Prize (tie)
Karin Swanson
Lori Dobbbins

Honorable Mentions
Elizabeth Alexander
Jennifer Higdon


1989 - Eighth IAWM Search for New Music

First Prize
Nack-Kum Paik

Second Prize (tie)
Mary Wright
Elizabeth Alexander

Honorable Mentions
Patricia Morehead
Elena Ruehr


1988 - Seventh IAWM Search for New Music

First Prize
Ruth Meyer

Second Prize
Renée Silas Waters

Honorable Mentions
Brigitte Condoret
Christina Kuzmych


1987 - Sixth IAWM Search for New Music

First Prize
Christina Kuzmych

Second Prize
Dorothea Ferrari-Stone

Honorable Mentions
Linda Bouchard
Violeta Dinescu


1986 - Fifth IAWM Search for New Music

First Prize (tie)
Janice Misurell Mitchell
Violeta Dinescu

Honorable Mentions
Janice Macaulay
Jae Eun Park No
Elena Ruehr


1985 - Fourth IAWM Search for New Music

First Prize
Alice Ho

Second Prize
Ie Don Ho

Honorable Mentions
Julia Anderson
Susan Calkins
Janice Macaulay
Elizabeth Sheidel


1984 - Third IAWM Search for New Music

First Prize
Catherine Schieve

Second Prize
J. Katherine Harvey

Third Prize
Karen Thomas

Honorable Mentions
Laura Goldfader
Elizabeth Bevan
Janet Ivcich
Merilin Michele Perry-Paris
Catherine Schieve
Karen Thomas


1983 - Second IAWM Search for New Music

First Prize
Katherine Hafemeister


1982 - First IAWM Search for New Music

First Prize
Sarah Aderholdt

Honorable Mentions
Debborah S. Van Ohlen
Linda Catlin Smith